• The Cabin in the Woods

    The Cabin in the Woods

    ★★★½

    Awesome.

    I enjoyed it. I thought it was worth my money. Co-writer Joss Whedon is, I believe, responsible for the movie being so awesome. It's like playing on that horror cliche of, ya know, the cabin in the woods, hence the title. Except it's clearly self aware. The characters are still making stupid decisions but they pretend as if there's reasons why those stupid decisions are happening. And the end is a clusterfuck of awesome. Most satisfying ending and definitely one of the more original movies I've seen in quite some time.

  • Game Change

    Game Change

    ★★★½

    It was awesome.

    Julianne Moore did a great job of playing Sarah Palin. Ed Harris, really good casting as John McCain. From the right angle, he looked exactly like him, and I have no complaint about Julianne Moore's transformation into Sarah Palin.

    The only comment I could make about John McCain was that his voice was kinda off for Ed Harris.

    But it was fucking great.

    If you think that American politics is as hilariously entertaining as I think it is, because I think it's a fucking joke, then go watch it, and it's pretty awesome

  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance

    Ghost Rider: Spirit of Vengeance

    ★★★½

    It is awesome.

    I Liked for reasons that not many people would like a movie for. Particularly hilarious Nicolas Cage screaming and taking drugs. It was a lot like "Crank", particularly because it's made by the same directors of "Crank" and like "Crank" it is self-aware. If you walk into this movie taking it way too seriously, you're probably not gonna enjoy it. All of the animation in it was a lot better than the first movie. In the first…

  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie

    Tim and Eric's Billion Dollar Movie

    ★★★½

    It is alright.

    It is funny and some parts were actually kind of, like, really hilarious. Some parts were kinda awkward, but it's supposed to bed awkward, It's alternative humor. Okay, so basically it's one of the more original movie I've seen in my life. That doesn't make it fantastic, even though I thought it was really funny.

    It's hard to describe. It's not for everybody. You might just shoot yourself in the face, but I really liked it. And they made exactly the movie they wanted to.

  • Shame

    Shame

    ★★★★★

    Awesome.

  • Tank Girl

    Tank Girl

    ★★★

    Very 90's and very fun.

    If was still kinda bad, but it was, you know, I could understand why every hipster in the world loves this movie. I would never say "Hey. let's watch Tank Girl", but i would be in a room with someone that would say: "Let's watch Tank Girl" and say: "Okay!".

  • The Human Centipede 2 (Full Sequence)

    The Human Centipede 2 (Full Sequence)

    ★★★

    Extremely graphic.

    It was filmed in black and white for absolute no reason, and then, later it turned out that there was a reason and I was okay with it. It was really disturbing, and I think it was supposed to be, so you can call it a good movie. It doesn't make any sense, but it's kind of hilarious and you should see it because it's ridiculously graphic. It's ridicously, ridicously graphic.

    In the first movie, it was kind of implied what was happening, and this one, it just straight up shows it, which is kind of awesome.

  • The Kid with a Bike

    The Kid with a Bike

    ★★★★★

    Best movie i've seen all year for sure. This movie was fucking perfect. It's from the director of "Enfant", which won the Palme d'Or

  • The Artist

    The Artist

    ★★★★

    Fantastic. A silent film. Great music. And you should really see it.

  • The Turin Horse

    The Turin Horse

    Okay, I get it. i get it. i get it. Life sucked in the olden days, and it was boring and repetitive, so you want to make your movie boring and repetitive, I get it, I GET it! But goddammit. Do something. They used, like, the same loop of a score, every single opportunity they could. The opening scene was great, and it was fairly well shot. But goddammit, I get it.
    Fuck off, fuck your shit

  • Real Steel

    Real Steel

    ★★

    A movie for stupid people, and I hope everybody understands how stupid they are. Every single person is pretty stupid and I hope they understand that.

  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In

    ★★★★½

    It was great.

    If you wanna see a movie that is intellectually and emotionally challenging, which is good thing, I think, then see this movie. If you wanna see Antonio Banderas play NOT Puss in Boots, then see this movie. It was great.