Sort by

YMSUnofficial has logged 484 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Club Dread

Club Dread

2004
×
★★
Edit this entry  
16
Mindhunters

Mindhunters

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Cellular

Cellular

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zoo

Zoo

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Alluda Majaka

Alluda Majaka

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
World War Z

World War Z

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★½
Edit this entry  
27
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Edit this entry  
27
After Tiller

After Tiller

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
½
Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Wizard

The Wizard

1989
×
★½
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
14
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
½
Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Housebound

Housebound

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
The World According to Monsanto

The World According to Monsanto

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Man-Thing

Man-Thing

2005
×
★½
Edit this entry  
28
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Duudsonit-elokuva

Duudsonit-elokuva

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read prior review Edit this entry  
23
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
Edit this entry  
19
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Violent

Violent

2014
×
★★★½
Edit this entry