Arlis has logged 512 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★½
Edit this entry  
20
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonraker

Moonraker

1979
×
Read the review Edit this entry  
13
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★½
Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★
Edit this entry  
07
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Performance

Performance

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★
Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★
Edit this entry  
02
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bad Kids

The Bad Kids

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
13th

13th

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry