RSS feed for yondu4
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Edit this entry