Sort by

yorel1976 has logged 55 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Station

The Last Station

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Splinter

Splinter

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Call

The Call

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Obsessed with Vertigo - New Life for Hitchcock's Masterpiece

Obsessed with Vertigo - New Life for Hitchcock's Masterpiece

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
'Rear Window' Ethics: Remembering and Restoring a Hitchcock Classic

'Rear Window' Ethics: Remembering and Restoring a Hitchcock Classic

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snitch

Snitch

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry