• Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★

    Now I want a bar mitzvah.

  • Sharper

    Sharper

    ★★

    This was broken up into four parts. The first three parts were exactly the same just with different colors and sounds and people. Same story. Same beginning and end. Then the fourth part was the first three parts combined into the exact same thing as the first three. Same story. Same beginning and end. 

    Great cast and the first fourth was super engaging. It just became repetitive.

  • John Mulaney: Baby J

    John Mulaney: Baby J

    ★★★½

    The funniest press release I’ve ever seen.

  • Reality

    Reality

    ★★★★

    A unique idea of shooting the whole thing in near real time using the recorder transcripts of the event fully as the script. Low budget, taking place fully in her home, made it really rely on some good acting. 

    If this movie was a minute longer it would have been too long. But it wasn’t. So I liked it.

  • Bama Rush

    Bama Rush

    Directors would rather make a documentary than go to therapy. 

    There must be zero hair bleach left in Alabama during rush week. Totally sold out of popped collar polo shirts too. 

    My freshmen year of college there was a major sting operation on the Greek system. Turned out the frats were all acting as drug mules for Mexican cartels. Two months into school I got to watch probably a hundred frat kids with their jackets pulled up over their heads as they were being ushered into police buses. I want that documentary.

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★½

    DC presents Marvel Entertainment’s The Eternals

    Zach Levy spoke so passionately about this movie and how truly good it is and how disappointed he was by how it performed. So I believed him and watched it. He might have been too close to the project. Sorry. I was rooting for you, guy. 

    The extras out-acted every single star actor.

  • Moonwalkers

    Moonwalkers

    ★★½

    The plot of this is so smart and so wacky I just wish the writing was better. It had potential to be really good.

    I am the 666th review of this movie.

  • Rush Hour 3

    Rush Hour 3

    ★★½

    Jackie Chan has been weaponizing chairs since 1954.

    I refuse to change my HBO Max tab to just Max.

  • Rush Hour 2

    Rush Hour 2

    ★★½

    I didn’t realize how often I quote these credits bloopers. “You waste all our film” has become my way of saying hurry up. If I get hurt in any fashion it’s “Jackie always ok.” Don’t even get me started on “He’s not gonna be in the sequel,” which I now realize I’ve always been misquoting.

  • Rush Hour

    Rush Hour

    ★★★★

    Those two tourists asked Jackie for directions to Roscoe’s Chicken and Waffle FROM CHINATOWN?? They’re on foot! That’s over a two hour walk from there. They’re really lost. 

    I’m mostly here for the bloopers. Per usual.

  • Anna Nicole Smith: You Don't Know Me

    Anna Nicole Smith: You Don't Know Me

    ★★

    As it turns out, when your whole life is public, a documentary can't tell you anything new about a person. Especially if that person isn't around to tell you anything new. So... here's this.

  • Cherry

    Cherry

    ★½

    The trailer made this movie look much more psychological twisted than it actually was. It ended up being a movie about two people who look 11 addicted to heroine. Great acting, but not very entertaining.