Parker has logged 380 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
28
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Keanu

Keanu

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry