Parker has logged 45 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry