• Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★½

    Was hoping I’d like it more on rewatch. Nah I don’t get it and don’t think I ever will

  • Babylon

    Babylon

    ★★★★★

    Took 3 Benadryl before watching and fell asleep lol

  • Midnight Cowboy

    Midnight Cowboy

    ★★★★★

    Letterboxd should let me do a voice recording as a review

  • Babylon

    Babylon

    ★★★★★

    Ready to watch it again. Shit had me going from start to finish I couldn’t tell you the last time a movie had me like that. God I loved

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Poopy

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★★

    Watching this last night really tore me up. My great grandfather passed earlier in the day and it didn’t feel real. The first time I watched this I saw parallels between Mitzi and my grandmother but this time I really saw my great grandfather in Burt. My great grandparents were married for close to 70 years and so close to one another but their personalities were so close to the ones I saw on the screen last night. My great…

  • Star 80

    Star 80

    ★★★★½

    Tragic and sleazy. Didn’t know this was based off a true story but that makes it all the more impressive and unfortunately sad.

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★★

    I’ll write a longer review when I rewatch but yeah it’s good it’s exactly what I wanted and needed

  • Miracle Mile

    Miracle Mile

    ★★★★★

    One of the best surprises I’ve had in a while. Honestly fantastic and an instant favorite

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★½

    While I watched this I wondered what it would be like if the main role was Pauly Shore

  • Amsterdam

    Amsterdam

    ★★★★

    This year’s Southland Tales

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    Absolutely fantastic