Kane has logged 398 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Long Way Up

Long Way Up

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brave

Brave

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
In the Heights: Chasing Broadway Dreams

In the Heights: Chasing Broadway Dreams

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonkers

Bonkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★½
Edit this entry