Kane has logged 45 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clouds

Clouds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry