Courtney has logged 367 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bushwhacked

Bushwhacked

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Legendary Christmas with John & Chrissy

A Legendary Christmas with John & Chrissy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
To Grandmother's House We Go

To Grandmother's House We Go

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry