Courtney has logged 44 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hapax Legomena III: Critical Mass

Hapax Legomena III: Critical Mass

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Withnail and Us

Withnail and Us

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Christo in Paris

Christo in Paris

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Islands

Islands

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Running Fence

Running Fence

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christo's Valley Curtain

Christo's Valley Curtain

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★½
Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry