RSS feed for Andrew
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Edit this entry  
01
Pleasure Kill

Pleasure Kill

1987
×
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Edit this entry  
25
Moonraker

Moonraker

1979
×
Edit this entry  
24
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Edit this entry  
21
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
21
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Edit this entry  
17
Cold Water

Cold Water

1994
×
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
15
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Edit this entry  
02
Uptight

Uptight

1968
×
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Edit this entry  
29
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
27
A Dream is a Life Lived and Lost

A Dream is a Life Lived and Lost

2017
×
Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
20
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
Edit this entry  
18
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
Edit this entry  
19
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
Edit this entry  
19
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
16
The Ascent

The Ascent

1977
×
Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Edit this entry  
02
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Edit this entry  
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Edit this entry  
26
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
20
Sabrina

Sabrina

2018
×
Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
Edit this entry  
04
Wizards

Wizards

1977
×
Read prior review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Edit this entry  
24
Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Prison in Twelve Landscapes

The Prison in Twelve Landscapes

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
It Wasn't Love

It Wasn't Love

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
Glass

Glass

1958
×
Edit this entry  
23
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Edit this entry