RSS feed for Andrew

Andrew has logged 178 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Double King

Double King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★½
Edit this entry  
19
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
04
Carrotblanca

Carrotblanca

1995
×
★½
Edit this entry  
01
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★½
Edit this entry  
29
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Footloose

Footloose

2011
×
★★
Edit this entry  
15
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★
Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★★
Edit this entry