RSS feed for Andrew

Andrew has logged 200 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Edit this entry  
27
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Get Smart

Get Smart

2008
×
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Circles

Circles

2018
×
Edit this entry  
30
The Emperor's Club

The Emperor's Club

2002
×
Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Louder Than a Bomb

Louder Than a Bomb

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Edit this entry  
06
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
19
Seven in Heaven

Seven in Heaven

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
14
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Souls

Dead Souls

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Oasis

Oasis

2002
×
Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tammy

Tammy

2014
×
½
Edit this entry  
15
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Billy Star

Billy Star

2017
×
Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry