RSS feed for Andrew

Andrew has logged 193 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
MINDWALK

MINDWALK

2017
×
Edit this entry  
30
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
Madea's Witness Protection

Madea's Witness Protection

2012
×
Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cuck

Cuck

2019
×
½
Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Memories

Memories

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry