RSS feed for Andrew

Andrew has logged 71 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry