RSS feed for Andrew

Andrew has logged 157 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
It Wasn't Love

It Wasn't Love

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sundays and Cybele

Sundays and Cybele

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Codes of Honor

Codes of Honor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Edit this entry  
04
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Waiters

The Waiters

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry