RSS feed for Andrew

Andrew has logged 39 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
22
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry