RSS feed for Morgana

Morgana has logged 143 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
November

November

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Calibre

Calibre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bait

Bait

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry