RSS feed for Morgana

Morgana has logged 31 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Edit this entry