• Guillermo del Toro's Pinocchio

    Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★½

    Musical numbers were lackin’
    But Elliot’s cinema snack collection was packin’

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★

    Who the FUCK was in charge of timmy’s wardrobe in this?

  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    Best film of the year for fucking sure holy moly


    Not been this gassed and seen such good camp but epic fight scenes since Kung fu hustle in fact they are more epic. 


    Watched in 2 halves because Elliot had postman duties but I defo could have watched in one go


    Slay slay pussy slay sexiest man I’ve seen in a fucking while

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★

    Way better than when I watched it nearly 10 year ago

  • The Craft

    The Craft

    ★★★★

    Can’t get over how much the main villain girl looks like yungbld

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really just wanted to see the dad’s reaction the whole fucking time to tilda being right and we never got it I’m so frustrated.


    I’m sure this was shocking at the time ye but doesn’t hit white the same after all the school shooter stuff I’ve seen Over the last 10 years

  • Greener Grass

    Greener Grass

    I don’t know how to rate this but I think I loved it. 

    DON’T CALL YOUR MOTHER A SCHOOL 

    Big slay for sure

  • Blood for Dracula

    Blood for Dracula

    ★★★½

    All characters in this film disagreed on numerous issues: 
    Communism
    Sex before marriage 
    Whether Count Dracula has the right to succ a virgin’s blood
    Vegetarianism….

    But all characters collectively agreed that they hate the gypsy community.

    What does this mean Andy Warhol?????!!!

    Slasher scenes and throwing up scenes were fucking brilliant though !!! Also I love clunky 70s dialogue that almost sounds like The Room.

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★★

    Thought this was vibes, loved the melodrama. 
    So weird seeing these actors so young tho. Apart from Whoopi she looks the same big slay


    Every single song on the soundtrack was a certi bop

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Me and Ella and also quite a few in the cinema literally couldn’t stop laughing at Harry Styles’ acting. 

    But it was like an enjoyable laugh at laugh. 

    Fr I did actually like this film. Pacing was silly in the first 20 mins fr. And the ending ???? They wasted Gemma Chan and the nugget she got at the end just ??? Went ?? Nowhere ?? 

    Florence Pugh did her midsommar face tho so 3 stars

  • See How They Run

    See How They Run

    ★★

    Felt like watching a uni comedy society performance. 

    Baffled by how many jokes just didn’t land at all

    Ms Ronan fit tho

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was a mad ting. Genuinely no idea how to rate it 

    Somehow the iphegina myth slipped my mind going into this which I am glad of otherwise I would have guessed at least partly how this would unfold. Don’t know how i didn’t think about it though as it’s literally the title.

    Took me a while to get into it as the monotone strange dialogue didn’t hook me too much although I thought some of it was really funny.…