Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Thor

Thor

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School Ties

School Ties

1992
×
Read the review Edit this entry  
13
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
How High

How High

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry