Mateo has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
20
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
09
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Afterlife of the Party

Afterlife of the Party

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Lift

The Lift

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Space Jam

Space Jam

1996
×
Edit this entry  
19
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Major League

Major League

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry