• The Addams Family

    ★★★½

  • An American Tail: Fievel Goes West

    ★★½

  • The Blue Lotus

    ★★★

  • Cigars of the Pharaoh

    ★★½

  • Red Rackham's Treasure

    ★★½

  • The Secret of the Unicorn

    ★★½

  • Cape Fear

    ★★★

  • The Crab with the Golden Claws

    ★★½

  • Lessons from a Calf

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Until the End of the World

    ★★★★★

  • Urusei Yatsura 6: Always My Darling

    ★★

  • The Restaurant of Many Orders

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • The Rocketeer

    ★★★½

  • Robin Hood: Prince of Thieves

    ★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★

  • However...

    ★★★★

  • Career Opportunities

    ★★★

  • Doraemon: Nobita's Dorabian Nights

  • The Doors

    ★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Mad Bull 34

    ★★★★

  • Days of Being Wild

    ★★★★½

  • Captain America

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • It

    ★½

  • The Rescuers Down Under

    ★★

  • Rocky V

  • Dances with Wolves

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★½

  • Jacob's Ladder

    ★★★★½

  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter

    ★★

  • GoodFellas

    ★★★

  • Darkman

    ★★★★

  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

    ★★★

  • Die Hard 2

    ★★½

  • The Witches

    ★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★½

  • Ju Dou

    ★★★★

  • Dick Tracy

    ★★★½

  • Pretty Woman

    ★★

  • Doraemon: Nobita and the Animal Planet

    ★★

  • The BFG

    ★★

  • Always

    ★½

  • Driving Miss Daisy

    ★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • All Dogs Go to Heaven

    ★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • A Grand Day Out

    ★★★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★

  • Patlabor: The TV Series

    ★★★★

  • Henry V

    ★★★★

  • The Punisher

    ★½

  • Asterix and the Big Fight

    ★★★

  • A City of Sadness

    ★★★★★

  • Erik the Viking

    ★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • The Cow

    ★★★½

  • Creature Comforts

    ★★★★★

  • Licence to Kill

    ★★★★

  • Lethal Weapon 2

    ★★★½

  • The Karate Kid Part III

    ★★

  • Batman

    ★★★★★

  • Ghostbusters II

    ★★★

  • Star Trek V: The Final Frontier

    ★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★

  • Mystery Train

    ★★★★★

  • Fletch Lives

    ★★