• Repo Man

    ★★★★

  • Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

    ★★★★★

  • Nemo

  • A Christmas Story

    ★★

  • Never Say Never Again

  • Risky Business

    ★★★½

  • The Boys from Fengkuei

    ★★★½

  • Magical Angel Creamy Mami

  • Octopussy

  • Return of the Jedi

    ★★½

  • The Meaning of Life

    ★★★½

  • Macbeth

    ★★★½

  • Jaws 3-D

    ½

  • Doraemon: Nobita and the Castle of the Undersea Devil

    ★★

  • Sans Soleil

    ★★★★½

  • Urusei Yatsura: Only You

    ★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★

  • Possibly in Michigan

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • The Dark Crystal

    ★★★½

  • Airplane II: The Sequel

    ★½

  • Trail of the Pink Panther

    ★★

  • Gandhi

    ★★★

  • The Last Unicorn

    ★★

  • First Blood

    ★★★★

  • The Plague Dogs

    ★★★½

  • Vincent

    ★★★

  • Tron

    ★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Annie

    ★½

  • The Secret of NIMH

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★½

  • Rocky III

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

    ★★★★

  • Doraemon: Nobita and the Haunts of Evil

    ★★

  • Gauche the Cellist

    ★★★★

  • The Green, Green Grass of Home

    ★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • The Evil Dead

    ★★

  • Doraemon: What am I for Momotaro

    ★½

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

    ★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★★

  • The Nine-Colored Deer

    ★★★½

  • For Your Eyes Only

    ★★★

  • Escape to Victory

    ★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Chie the Brat

    ★★★½

  • Chariots of Fire

    ★½

  • Thief

    ★★★★½

  • Mobile Suit Gundam I

    ★★★★

  • Doraemon: The Record of Nobita, Spaceblazer

    ★★½

  • Scanners

    ★★★½

  • 'E'

    ★★★½

  • The Pee-wee Herman Show

  • Popeye

    ★★½

  • Superman II

    ★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Astro Boy

  • Ordinary People

    ★★★

  • Alexander the Great

    ★★★★½

  • 3000 Leagues in Search of Mother: The Movie

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★★★½

  • The Island

    ★½

  • Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★