• The Great Dictator

    ★★★★★

  • Pride and Prejudice

    ★★

  • Rebecca

  • Pinocchio

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Made for Each Other

    ★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Nothing Sacred

    ★★★

  • Young and Innocent

    ★★★

  • Stage Door

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Sabotage

    ★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★★

  • Secret Agent

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • Momotaro vs Mickey Mouse

  • The Son of Kong

    ★½

  • Gabriel Over the White House

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Number Seventeen

    ★★½

  • The Mummy

    ★★★½

  • Rich and Strange

    ½

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Night Nurse

    ★★★½

  • The Public Enemy

    ★★★★

  • Mary

    ★½

  • The Skin Game

  • City Lights

    ★★★★★

  • Murder!

    ★★★

  • Juno and the Paycock

    ½

  • The Manxman

    ★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★½

  • Champagne

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Farmer's Wife

    ★½

  • The Circus

    ★★★★★

  • The Jazz Singer

  • Wings

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★★★

  • Ben-Hur: A Tale of the Christ

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★½

  • The Hands of Orlac

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • The Pilgrim

    ★★★

  • Pay Day

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • A Day's Pleasure

    ★★★½

  • The Immigrant

    ★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★½

  • Frankenstein

    ★★★

  • Matsumoto Fragment

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★½

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Dickson Experimental Sound Film

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

  • Blacksmith Scene

  • Horse Shoeing

  • Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

  • Traffic Crossing Leeds Bridge