• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Adverse

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • A Dangerous Method

    ★★★

  • The Ides of March

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★

  • Contagion

    ★★★

  • Drive

    ★★★★

  • The Lincoln Lawyer

    ★★★½

  • Take Shelter

    ★★★½

  • The Next Three Days

    ★★★½

  • The Town

    ★★★★

  • The American

    ★★★★

  • The Killer Inside Me

    ★★★½

  • Public Enemies

    ★★★½

  • Cold Souls

    ★★★½

  • The Happening

    ★★★½

  • War, Inc.

    ★★★

  • Redbelt

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★½

  • Eastern Promises

    ★★★★½

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★½

  • Gone Baby Gone

    ★★★★

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★½

  • Cassandra's Dream

    ★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Fracture

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★

  • Black Snake Moan

    ★★★½

  • The Departed

    ★★★½

  • Inside Man

    ★★★★

  • Half Nelson

    ★★★½

  • The Last King of Scotland

    ★★★½

  • The Ice Harvest

    ★★★

  • Syriana

    ★★★½

  • Stay

    ★★★½

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★½

  • Thank You for Smoking

    ★★★½

  • Green Street Hooligans

    ★★★

  • Walking Tall

    ★★★

  • Mean Creek

    ★★★½

  • Identity

    ★★★

  • Confidence

    ★★★

  • 25th Hour

    ★★★★½

  • Confessions of a Dangerous Mind

    ★★★★

  • Adaptation.

    ★★★½

  • Cypher

    ★★★★

  • Signs

    ★★★★

  • K-19: The Widowmaker

    ★★★½

  • Road to Perdition

    ★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★½

  • D-Tox

    ★★★

  • Spy Game

    ★★★½

  • The Last Castle

    ★★★

  • Knockaround Guys

    ★★★

  • Kiss of the Dragon

    ★★★

  • Blow

    ★★★½

  • Antitrust

    ★★★

  • Unbreakable

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • Memento

    ★★★½

  • Snatch

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★