• Beetlejuice

    ★★★½

  • Labyrinth

    ★★★½

  • Chopping Mall

    ★★★

  • Clue

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Halloween II

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Friday the 13th

    ★★

  • Alien

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Hobbit

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • The Aristocats

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Steamboat Willie

    ★★½