• The Kings of Summer

    The Kings of Summer

    ★★★½

    Both this and The Way Way Back came out at a time where I was just starting to discover a love for film. They were nostalgic and different in a way I hadn’t experienced yet. Now they’re nostalgic for a different reason. I’ll always have a special place in my mind for them even if they don’t hit exactly the same as they did when I was 19.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Caved in and watched this at home which only served to convince me that I should have bit the bullet and seen it in theaters.

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    A giant nothing burger of a documentary.

  • Hoop Dreams

    Hoop Dreams

    ★★★★★

    One of the most human things I’ve watched in a really long time and a perfect microcosm of the American Dream vs the American Reality. This could have been 3 hours longer and I would have watched it happily.

    Don’t need to like or even care about basketball in the slightest to enjoy this.

  • The Even Stevens Movie

    The Even Stevens Movie

    ★★

    The CG budget for this movie was $6.00.

  • Cadet Kelly

    Cadet Kelly

    ★★★

    Disney keeps advertising gay side characters in their new movies as some kind of an accomplishment when Cadet Kelly literally already exists.

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    Deeply deeply unsettling and tragic. Morfydd Clark is so great and portraying a very subtle and reserved type of fanaticism for a lot of this movie. It’s something that sits just below the surface but is there if you look for it. Really one of the better acting performances I’ve seen in a while.

    The movie itself is haunting and hard to watch sometimes. It’s not overly gruesome and it has almost no jump scares, but it still manages to maintain a creepy atmosphere. That final shot is going to stick with me for a while.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★

    This movie is certifiably insane, especially the first hour. At no point did I expect the level of intensity Coppola brings to a Dracula movie. Oldman’s performance is wild, and the movie does a good job matching his energy with extravagant sets, disgusting practical effects, and costumes that make absolutely zero sense. 

    Things I really loved:

    - Anthony Hopkins lighting no less than 300 candles to read a vampire book in the dark. The man knows how to create a…

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    Beautifully animated, perfectly paced, and just sappy enough to win me over. I almost always prefer hand-drawn over computer animated, but movies like this and Spiderverse are starting to balance the scales a bit!

  • Rope

    Rope

    ★★★★

    I really saw this going a different way with Jimmy Stewart’s character and maybe that was the intent? Also some of the conversations in this movie reminded me of dinner parties with my extended family and that is not a great thing lol.

  • All That Jazz

    All That Jazz

    ★★★★½

    Pretty incredible that a movie like this got made. A musical autobiographical account of the director grappling with death, artistic integrity, as well as some pretty scathing self-critique. Not only did this movie get made, but it also works really well?? How Fosse balanced all of these heavy things and still made an entertaining movie is beyond me. Not all of the comedy landed for me, but I think that might change when I end up watching it again. 

    There’s…

  • House

    House

    ★★★★½

    Some of the most fun I’ve ever had with a horror/comedy. Playful, bizarre, and downright goofy sometimes. I really had a blast with this.

    Justice for Mac!