Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Project X

Project X

2012
×
★★
Edit this entry  
20
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sharknado

Sharknado

2013
×
Edit this entry  
06
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Metagame

Metagame

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry