Zach has logged 73 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Duplex

Duplex

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Newsies: The Broadway Musical

Newsies: The Broadway Musical

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry