2018

Zach Zach’s year in review

Zach’s highest rated films

  • Redbelt

    ★★★★★

  • The Biggest Little Farm

    ★★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • Hard Eight

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • House of Games

    ★★★★★

  • Red Beard

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Crimson Tide

    ★★★★★

  • Tremors

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • The Lookout

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Blue Collar

    ★★★★½

  • The Cell

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 239 Films watched
  • 19.9 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

The Post

Jan 1

Most Watched

First Reformed

twice

A Star Is Born

twice

Game Night

twice

Last Film

Redbelt

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
96 films
Action
82 films
Thriller
78 films
Comedy
57 films
Crime
49 films
Adventure
46 films
Horror
43 films
Sci Fi
37 films
Fantasy
32 films
Romance
23 films
USA
206 films
UK
40 films
France
11 films
Canada
10 films
Japan
10 films
Italy
10 films
Germany
9 films
China
7 films
Hong Kong
6 films
Ireland
3 films
English
225 films
Spanish
23 films
French
15 films
Italian
14 films
German
13 films
Japanese
13 films
Russian
11 films
Chinese
11 films
Cantonese
7 films
Arabic
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 255

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Zach’s most liked review

Den of Thieves

★★★★½

Den of Thieves is a return to form for Gerard Butler and easily the best movie 50 Cent will ever be involved with. It's a simple and elongated crime epic that isn't afraid to build up tension and hold back the action until absolutely necessary. Heat comparisons are unavoidable, but…

More reviews

Zach’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Frankenstein
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2018

  • Redbelt
  • The Island
  • Zombie Flesh Eaters
  • A Simple Favor
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Muppet Christmas Carol
  • Blue Collar
  • Never Look Away
  • Basic Instinct
  • The Mule
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Arctic
  • Aquaman
  • The Biggest Little Farm
  • Destroyer
  • The Gunman
  • The Cell
  • To Dust
  • Batman Returns
  • First Reformed
  • Ninja III: The Domination
  • Widows
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Blue Velvet
  • The Favourite
  • The Wolf of Wall Street
  • Tomorrow Never Dies
  • Hard Eight
  • Stand and Deliver
  • If Beale Street Could Talk
  • Anaconda
  • The Ballad of Gregorio Cortez
  • Creed II
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Ben Is Back
  • Cat People
  • The Wolverine
  • Hotel Transylvania 2
  • Mirai
  • Hotel Transylvania
  • The Twilight Samurai
  • Invisible Agent
  • Angel Heart
  • Apostle
  • Mary Poppins Returns
  • Wildlife
  • Starship Troopers
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Halloween
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • Phantom of the Opera
  • First Man
  • Suspiria
  • It
  • The Wolfman
  • Vox Lux
  • Philadelphia
  • Moonstruck
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Prospect
  • The Equalizer
  • A Star Is Born
  • Dracula
  • Lady Bird
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • The Old Man & the Gun
  • Dracula's Daughter
  • Crazy Rich Asians
  • The Hidden
  • Werewolf of London
  • At Eternity's Gate
  • The Predator
  • Halloween II
  • Halloween
  • BlacKkKlansman
  • Halloween: Resurrection
  • The Oath
  • Fraud
  • Last Flag Flying
  • The Book of Henry
  • The Deer Hunter
  • Where Hands Touch
  • Predators
  • The Nun
  • For Your Eyes Only
  • Deepwater Horizon
  • Mamma Mia!
  • 25th Hour
  • Mile 22
  • Scandal
  • Borg vs McEnroe
  • Christopher Robin
  • The Meg
  • Drunken Master
  • House of Games
  • The Darkest Minds
  • On the Line
  • Red Beard
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mandy
  • I Will Buy You
  • Bao
  • Flaming Star
  • Incredibles 2
  • Sicario: Day of the Soldado
  • The Seven-Ups
  • Raging Bull
  • Tag
  • Assassination Nation
  • Zoo
  • Crimson Tide
  • Molly's Game
  • Fantastic Four
  • Skyscraper
  • Game Night
  • Patriots Day
  • Paddington
  • Black Panther
  • Life Itself
  • Blackhat
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Den of Thieves
  • Action Point
  • Licence to Kill
  • Gotti
  • The Living Daylights
  • Bringing Out the Dead
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Rage
  • Tremors
  • Heist
  • Big Hero 6
  • Eighth Grade
  • Moonraker
  • RoboCop 2
  • Austin Powers in Goldmember
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Dead Man
  • Under the Silver Lake
  • Homicide
  • Won't You Be My Neighbor?
  • First Reformed
  • Daredevil
  • Ichi the Killer
  • What We Do in the Shadows
  • Puzzle
  • The Spy Who Loved Me
  • Deadpool 2
  • The Man with the Golden Gun
  • The Veteran
  • Avengers: Infinity War
  • Downrange
  • Live and Let Die
  • Phenomena
  • You Were Never Really Here
  • Three Identical Strangers
  • Barry Lyndon
  • Hearts Beat Loud
  • Breaking In
  • A Single Rider
  • Justice League
  • No Tears for the Dead
  • Django, Prepare a Coffin
  • A Quiet Place
  • Diamonds Are Forever
  • Taxi Driver
  • The Avengers
  • The Beguiled
  • American Animals
  • Running Scared
  • Hereditary
  • The Passion of the Christ
  • Ready Player One
  • Truth or Dare
  • Legend
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Ride the High Country
  • Isle of Dogs
  • Master
  • The Fall
  • Punisher: War Zone
  • Capricorn One
  • mother!
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • On Her Majesty's Secret Service
  • The Hurricane Heist
  • Casino Royale
  • Silent Hill
  • Pacific Rim: Uprising
  • You Only Live Twice
  • The Intern
  • Pacific Rim
  • The Lookout
  • Anger Management
  • Annihilation
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • ManHunt
  • Meet the Parents
  • Game Night
  • 3:10 to Yuma
  • Notting Hill
  • I Love You, Man

See all 239

Highly rated films Zach missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Blindspotting

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more