• Kung Fu Panda 3

    Kung Fu Panda 3

    ★★★★

    Never saw this weirdly enough…. (Massive fan of the second I think it’s the best dreamworks film) 

    Enjoyable!

  • Spaceman

    Spaceman

    ★★★

    Paul Dano as a giant spider + Depressed Adam Sandler Astronaut = something I should HAVE LOVED but didn’t

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    Dune Part Two solidified itself as one of the best movies ever made 

    Seeing it a second time only solidified this. I’m completely in love

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★

    Didn’t blow my mind away or live up the hype

    BUT I still really liked it & found it to be highly engaging. Just way to long

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    Tenet in IMAX 70mm is a once in a life time film experience 

    I love cinema, Warner Brothers give Nolan that blank check to go make TENET 2

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    One of the greatest SCI FI FANTASY FILMS EVER CREATED
    Dune Part 2 left me speechless. A powerhouse epic masterpiece that becomes the TWO TOWERS of this decade. A special type of movie that only comes around every so often & will make you believe in what the magic of filmmaking can create. Denis Villeneuve out does himself once again.


    FULL REVIEW CLICK HERE

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    Flat out one of the best films ever created. Still blown away with every rewatch. 

    Bring on Part 2 tonight

  • Pacific Rim: Uprising

    Pacific Rim: Uprising

    ★★

    So much potential soiled with a crappy script, bad pacing, and weird editing. 

    Del Toro’s touch is so missed in this!

     Thanks to Boyega & the action scenes for saving the rest of the film

    Also I hated what they did with Charlie day in this film

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★★

    In what did zach’s hotel have playing today 

    We wake up to MIB INTERNATIONAL a disaster of a movie with decent moments

  • The Scooby-Doo Project

    The Scooby-Doo Project

    ★★★★½

    Best Blair Witch project

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★½

    #LisaFrankenstein is what I imagine it felt seeing an instant Tim Burton classic in theaters would have been like. Gothic, Cheesy, Heartfelt, & insane! Movies a bit all over the place in terms of what it wants to be but this had all the right makings of a new cult classic

    FULL REVIEW 

  • Plus One

    Plus One

    ★★★★

    Never heard about this movie until it popped up on the Home Screen of NETFLIX…. Now I understand how random films from 2019 always hit the top ten

    I saw Quaid & Erskine, knew I had to watch it 


    Great little romantic Dramedy 
    Quaid & Erskine are fantastic together.