Sort by

zaheen has logged 44 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence

The Silence

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Raffle

The Raffle

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Japón

Japón

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry