Zane has logged 346 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
Edit this entry  
27
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Edit this entry  
19
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Read prior review Edit this entry  
17
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
Edit this entry  
17
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Point

The Point

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
Edit this entry  
12
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
Edit this entry  
11
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Head

Head

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Mystery of Oberwald

The Mystery of Oberwald

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fear X

Fear X

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry  
02
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
Edit this entry  
01
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Edit this entry  
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jimi Hendrix: Voodoo Child

Jimi Hendrix: Voodoo Child

2010
×
Edit this entry  
22
Airheads

Airheads

1994
×
Edit this entry  
21
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hamlet

Hamlet

1996
×
Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
Edit this entry  
18
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
Edit this entry  
16
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry