Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Edit this entry  
27
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Framing Agnes

Framing Agnes

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry