zara has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
London Fields

London Fields

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
Edit this entry  
23
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

1906
×
Read the review Edit this entry  
23
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Edit this entry  
21
Thumbelina

Thumbelina

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Edit this entry  
08
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Kate Bush Story: Running Up That Hill

The Kate Bush Story: Running Up That Hill

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry