Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Three Songs About the Motherland

Three Songs About the Motherland

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1967
×
★★½
Edit this entry  
21
A. K.

A. K.

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
In the Dark

In the Dark

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Remembrance of Things to Come

Remembrance of Things to Come

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La terra trema

La terra trema

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Él

Él

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Koumiko Mystery

The Koumiko Mystery

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

1955
×
★★½
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★½
Edit this entry