Zachary has logged 60 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Fragments of Winter

Last Fragments of Winter

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry