Sort by

Zachary has logged 745 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★½
Edit this entry  
05
Marty

Marty

1955
×
★★★
Edit this entry  
05
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Offence

The Offence

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memoria

Memoria

2021
×
Read prior review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry