RSS feed for zach

zach has logged 34 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Woman of Paris

A Woman of Paris

1923
×
★★½
Edit this entry  
23
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
17
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★★
Edit this entry  
13
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
02
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry