RSS feed for zach

zach has rated 27 films released in the 1950s.

  • Summer Stock

    ★★★★

  • The Bigamist

    ★★★½

  • Written on the Wind

    ★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Daybreak Express

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Donald Applecore

    ★★★

  • Lambert the Sheepish Lion

    ★★★½

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Funny Face

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • East of Eden

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½