RSS feed for zach

zach has written 56 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    😊😊😊 I feel nauseous 😊😊😊

  • Juno

    Juno

    ★★★★★

    it holds up so well in a technical sense alone - the warmth and texture of the cinematography, the meticulousness of the production design, the thoughtfulness and playfulness of the editing, the generosity of every performance involved. it comes from the heart.

  • Lilo & Stitch

    Lilo & Stitch

    ★★★★★

    instant tears, upon hearing hawaiian roller coast ride

  • A Face in the Crowd

    A Face in the Crowd

    ★★★★★

    much to say but most importantly is how hot andy griffith is in this

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★★

    Scientology please buy her an Oscar!!

  • Meet Me in St. Louis

    Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

    the costumes the production design the cinematography the music the direction the acting... that's cinema baby

  • The Master

    The Master

    ★★★★★

    i had to pee 20 minutes in and literally every scene was so compelling that i couldn’t leave... PTA told my kidneys “if you blink we go back to the beginning”

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    invented crying

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★★

    act 2 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★★

    there are at least three individual moments of oscar caliber acting where elisabeth moss is just watching something, to say nothing of when she's actually speaking. a genuine masterclass in filmmaking.

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★★

    quite literally fucking awesome

  • The Magnificent Ambersons

    The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

    the ending feels like a studio cop-out but even so... agnes moorehead... one may say the lesley manville of orson welles' phantom thread...