RSS feed for zebzoober

zebzoober has logged 287 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She's Alive! Creating the Bride of Frankenstein

She's Alive! Creating the Bride of Frankenstein

1999
×
Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Now You See Him: The Invisible Man Revealed!

Now You See Him: The Invisible Man Revealed!

2000
×
Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
He Who Made Monsters: The Life and Art of Jack Pierce

He Who Made Monsters: The Life and Art of Jack Pierce

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mummy Dearest: A Horror Tradition Unearthed

Mummy Dearest: A Horror Tradition Unearthed

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boo

Boo

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Universal Horror

Universal Horror

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Karloff: The Gentle Monster

Karloff: The Gentle Monster

2006
×
Edit this entry  
04
The Frankenstein Files: How Hollywood Made a Monster

The Frankenstein Files: How Hollywood Made a Monster

1999
×
Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Lugosi: The Dark Prince

Lugosi: The Dark Prince

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Road to Dracula

The Road to Dracula

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brother Bear 2

Brother Bear 2

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wet Blanket Policy

Wet Blanket Policy

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinderella II: Dreams Come True

Cinderella II: Dreams Come True

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure

Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Happening

The Happening

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry