• Friends: The Reunion

  • Nomadland

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • The Bare Life

  • The Eddy

  • The Father

    ★★★

  • Little Women

  • 1917

  • Knives Out

    ★★

  • The Platform

  • Ford v Ferrari

  • Marriage Story

    ★★

  • Nimic

  • Anima

  • Fire Will Come

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

  • A White, White Day

  • Chernobyl

    ★★★½

  • Numbness

    ★★

  • When the Moon Was Full

    ★★

  • The Warden

  • Divine Love

    ½

  • Blue

  • Wake Up, Arezu!

    ★★★½

  • Invasion

    ★★★½

  • Coco

  • mother!

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Big Little Lies

  • On Body and Soul

    ★★★

  • No. 17 Soheila

  • Call Me by Your Name

    ★★

  • Columbus

  • Allied

  • The Girl on the Train

  • Lion

  • Hacksaw Ridge

  • Sully

  • The Light Between Oceans

    ★★½

  • Arrival

    ★★★

  • La La Land

  • Me Before You

  • The Salesman

  • The Conjuring 2

  • Don't Breathe

  • Perfect Strangers

    ★½

  • A Dragon Arrives!

    ★★

  • Breath

  • Manchester by the Sea

  • The Revenant

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Fathers and Daughters

  • Steve Jobs

  • The Danish Girl

  • Room

    ★★

  • Equals

    ½

  • The Lobster

    ★★½

  • Inside Out

  • Mad Max: Fury Road

  • Ex Machina

  • Interstellar

  • The Theory of Everything

  • The Imitation Game

  • Predestination

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

  • Gradiva

  • Edge of Tomorrow