Zed_ has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
23
Brutality in Stone

Brutality in Stone

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
18
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
Edit this entry  
15
Tramway

Tramway

1966
×
Edit this entry  
14
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
14
Monsoon

Monsoon

2011
×
Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
13
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
My Boats

My Boats

2005
×
Edit this entry  
31
Sorrows

Sorrows

1969
×
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
28
Pola X

Pola X

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Melancholia

Melancholia

2011
×
Edit this entry  
24
End

End

1992
×
Edit this entry  
22
The Paternal House

The Paternal House

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
Edit this entry  
20
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
Edit this entry  
11
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
Edit this entry  
11
The Willow Tree

The Willow Tree

1984
×
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wake Up, Arezu!

Wake Up, Arezu!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Utopia

Utopia

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Hand

The Hand

2004
×
Edit this entry  
05
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
05
L'Enfance de l'art

L'Enfance de l'art

1992
×
Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
01
Spectre of Scorpion

Spectre of Scorpion

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
Edit this entry  
28
Anton P. Cechov - Ein Leben

Anton P. Cechov - Ein Leben

1981
×
Edit this entry  
27
The Newcomers

The Newcomers

1979
×
Edit this entry  
26
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Order

Order

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Edit this entry  
17
Grabbe's Last Summer

Grabbe's Last Summer

1980
×
★★★★
Edit this entry