Sort by

snan has logged 245 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★½
Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
Edit this entry  
10
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry