Sort by

zed has logged 30 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Speak

Speak

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry